Přeskoč na obsah

Akce Zet: Do práce s lidickými muži

Start: 28. 4. 10:00

Sraz v 10:00 u mostku přes lidický potok na pietním území v bývalých Lidicích.

Akce Zet: Do práce s lidickými muži

Zveme vás na pěší vycházku po stopách popravených lidických horníků, kteří pracovali před rokem 1942 v kladenských dolech a hutích, což připomíná pomník s jejich jmény u dolu Mayrau (dnes Hornického skanzenu Mayrau) poblíž Vinařic u Kladna.

Vycházka s názvem Akce Zet: Do práce s lidickými muži je doprovodným programem k výstavě S Čechy jsem skončil. V této výstavě Martin Zet aktuálně vystavuje v Památníku Lidice svoje sochařské, instalační, textové a video příspěvky ke svému nahlížení na téma Lidic a jejich místa v dějinách. Tato výstava ponouká a provokuje k zamyšlení nad stavem současnosti a zostřuje tak naši citlivost vůči dění kolem nás. Zároveň nás i autora neustále nutí nezapomenout. V Památníku Lidice prezentuje Martin Zet své vidění českého státu a Lidic v něm, jejich místa v dějinách i ve svém osobním životě. Subjektivně tematizuje formativní děje, texty, dokumenty a okamžiky historie posledního století.

Stěží si dnes dokážeme představit, že naši předkové mohli chodit do práce – nebo třeba do školy – a zpět pěšky, mnoho kilometrů, v každém počasí a ročním období. Nejinak to měli i někteří lidičtí muži, kteří pracovali v kladenských dolech a hutích. Hlavním zaměstnavatelem byla kladenská Poldina huť, která byla založena na konci 19. století ocelářským magnátem Karlem Wittgensteinem.

Vycházka začíná v neděli v 10:00 u mostku přes lidický potok na pietním území v bývalých Lidicích, pokračuje přes Buštěhrad, Vrapice, Švermov až na Mayrau. Do cíle je cesta dlouhá necelých dvanáct kilometrů, s účastníky půjde autor akce Martin Zet. Na místě je přichystaná zhruba hodinová prohlídka prostor skanzenu i s možností podívat se do jámy (vstupné 40,- Kč dospělí, 20,- Kč studenti a důchodci).

Začátek v 10:00 u mostku přes Lidický potok, pietní území Lidice. Konec cca 15:00, Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích

Délka trasy 11,5 km, trasa vede z Lidic přes Buštěhrad, lesem kolem vlakové zastávky Kladno-Vrapice, přes Švermov až do Hornického skanzenu Mayrau.