Přeskoč na obsah

Fenomén Kladno: zpráva z kulturního mezisvěta

Start: 25. 4. 18:00

Konec: 25. 4. 20:00

Zdarma ke vstupence na výstavu,
Kapacita 50 míst

Místo: Dům fotografie,
Revoluční 5,
Praha 1

Ukázat na mapě

Fenomén Kladno: zpráva z kulturního mezisvěta

Roman Hájek, kladenský nakladatel a kulturní aktivista, představí město Kladno jako kulturní fenomén. Přednáška proběhne jako doprovodný program k výstavě kladenského fotografa Jiřího Hankeho.

Doly, Poldovka, Lego, hokej, Jágr. V kolektivním obrazu Kladna nemají osobnosti a instituce kultury – možná s výjimkou Zdeňka Milera a jeho dětmi oblíbeného Krtka – příliš silné zastoupení. Snad je důvodem dělnický původ města, snad skutečnost, že společenský život se na Kladně koncentroval vždy spíše v putykách a nevěstincích než v kavárnách a divadlech. Snad to lze přičítat na vrub i stínu, jenž na svého menšího souseda vrhala a vrhá matička Praha.

A přeci daly zmíněné podmínky vzniknout něčemu, co bychom mohli označit za kladenský kulturní fenomén. Vytvořily prostředí, jež je „na dosah“ a zároveň mentálně vzdálené centru dění, prostředí periferie, která je ovšem příliš blízko na to, aby byla považována za exotickou. Vytvořily kladenský kulturní mezisvět. Právě jeho historicko-společenskému ohledání bude věnována hlavní část přednášky, která si klade za cíl rehabilitovat kolektivní obraz Kladna na město Válovek, Boudy, Alše, Součka, Koláře, Hoffmanna, Hrabala, Havlíčka, Stříbrného... a Hankeho.