Přeskoč na obsah

Jan Autengruber: Studie – krajiny – figury

Start: 26. 4. 18:00

Místo: Knihkupectví
K-A-V-K-A
Krocínova 5, Praha 1

Ukázat na mapě

Jan Autengruber: Studie – krajiny – figury

Vernisáž výstavy epresionisického malíře Jana Autengrubera a jeho ženy Hany Autengruberové-Jedličkové. Součástí zahájení výstavy bude i představení nového knižního průvodce expozicí díla Jana Autengrubera v pacovské galerii, jehož autorem je Vojtěch Lahoda.

Jan Autengruber (1887-1920) byl neobyčejně nadaný a zručný malíř, který se proslavil zejména v Německu a jehož dílo bylo v Čechách opomíjeno už za jeho života. Po studiu na pražské Uměleckoprůmyslové škole, nastoupil Autengruber na Akademii výtvarných umění v Mnichově, kde studoval v konkurenci tehdejších největších talentů Evropy. Svá díla vystavoval kromě Prahy např. v Mnichově, Berlíně, Drážďanech, Mannheimu, Hannoveru, Kolíně nad Rýnem, Hamburku nebo Frankfurtu. Jeho expresivní obrazy Ukřižování, které maloval mezi léty 1913–1916, se směle mohou měřit s díly slavných německých expresionistů.

V roce 1913 vycestoval do Itálie. Tato cesta byla dokumentována sériemi skvěle malovaných krajin. V roce 1917 se po několika letech vrací do Jindřichova Hradce a v jeho okolí maluje českou krajinu. V roce 1919 zakládá rodinu a žije v Praze. Umírá v roce 1920 ve věku pouhých 33 let na španělskou chřipku.

V Čechách byl ale Autengruber odsunut na periferii moderního umění. Jen málo jedincůse o jeho dílo zajímalo hlouběji. Zlom v zhodnocení díla Jana Autengrubera přišel až po roce 1989, kdy Jan Jedlička, synovec Autengruberovy ženy, v Pacově nalezl malířovu uloženou pozůstalost a začal ji pořádat a dokumentovat. Manželka Jana Autengrubera, Hana Autengruberová-Jedličková (1880–1970), patřila k jedné z prvních generací emancipujících se českých výtvarných umělkyň.

Knihkupectví K-A-V-K-A vystaví drobné formáty obou umělců. Zastoupeny budou kresby, oleje, akvarely. Úvodní slovo pronese PhDr. Tomáš Winter Ph.D, ředitel ÚDU v Praze. Výstava potrvá do 17. 5. 2018