Přeskoč na obsah

Komentovaná prohlídka lidického domku

Start: 22. 4. 09:30

Konec: 22. 4. 11:30

Vstupné: 90 Kč / dospělí

Místo: Památník Lidice, Tokajická 152
Lidice

Ukázat na mapě

Komentovaná prohlídka lidického domku

Prohlídka rodinného domu, který je součástí nových Lidic. Ty svou podobu získaly při poválečné obnově během 40. a 50. let. Architekti Podzemný, Hilský a Tenzer dali Lidícím unikátní tvář s velkoryse navrženými rodinnými domy, jejichž jedinečnost umocňuje fantastický design 40. let, který se promítá do každého interiérového detailu.

Expozice je pomyslně rozdělena do dvou zón. První zónou je původní bytový prostor, kde se návštěvník ocitá v interiéru přelomu 50. a 60. let 20. století. Interiéry jsou vybaveny původním, restaurovaným nábytkem, který většinou darovali lidičtí obyvatelé. Navštívit tak lze obývací pokoj s jídelním koutem, kuchyni se spižírnou, koupelnu s toaletou a ložnici rodičů.

Základní vybavení, které obsahoval každý dům, dodával do Lidic národní podnik Nový byt. Nábytek byl navržen podle zásad dávno formulovaných například ve výrobě U. P. závodů ve 20. letech. Sektorový nábytek byl geniální díky své variabilitě, možnosti doplňování o jednotlivé kusy, které potom k sobě perfektně zapadaly, bylo možné je přistavovat k sobě, stavět do sloupu na sebe nebo je využít jen samostatně. Adekvátně ke způsobu a četnosti používání, ale také vzhledem k menší reprezentativnosti, byl upraven kuchyňský nábytek. Na více namáhaných površích, jako je odkládací plocha u kuchyňského kredence, byly použity moderní plastické hmoty. V ložnicích byly umístěny vysoce funkčně uspořádané vestavěné šatní skříně, které využívaly prostoru beze zbytku až po strop pokoje.