Přeskoč na obsah

Komentovaná prohlídka výstavy Antonína Horáka

Start: 26. 4. 17:00

Základní vstupné 10 Kč
Studenti uměleckých škol zdarma

Místo: Újezd 30
110 00 Praha 1

Ukázat na mapě

Komentovaná prohlídka výstavy Antonína Horáka

S tvorbou kameramana, fotografa a režiséra Antonína Horáka návštěvníky seznámí Michal Richtr.

Antonín Horák (1918–2004) byl kameraman, fotograf a režisér. Stál za kamerou téměř tří stovek animovaných filmů různých tvůrců vzniklých během čtyř desetiletí ve zlínských filmových ateliérech. Patřil k blízkým spolupracovníkům Hermíny Týrlové a Karla Zemana. Kromě zajištění kamery např. pomáhal realizovat trikové části některých jejich filmových děl. Podílel se například na Zemanových snímcích Cesta do pravěku (1955) a Vynález zkázy (1958) nebo na loutkových filmech Vzpoura hraček (1946), Uzel na kapesníku (1958) a Vlněná pohádka (1964) Hermíny Týrlové. Sám režíroval krátké propagační a animované snímky, jako byl Alarm (1962), Křída (1964) či Žena, růže, skřítek, zlost (1969), které vynikají svou výtvarnou formou i filozofickým podtextem.

S Josefem Sudkem Horák osobně spolupracoval v roce 1936 při fotografování Baťových závodů a po jeho boku dokázal představit Zlín v odlišné perspektivě, než bylo v té době obvyklé. Na rozdíl od města tepajícího v rytmu práce, vynikajícího až krystalicky vybroušenou funkcionalistickou architekturou, můžeme v sérii Horákových fotografií pozorovat totéž místo v lyrických konturách, v nichž se i každodennost proměňuje v magický okamžik.

Výstava Antonín Horák: Fotil jsem, až má hudba začala hrát (do 20. 5.) je součástí projektu Antonín Horák 100, který představuje proces Horákova uměleckého zrání od fotografie k filmu. Jeho cílem je představit tvůrčí a imaginativní pohled Antonína Horáka, který od svých fotografických počátků vynikal téměř nespoutanou invencí. Dokázal totiž překonávat hranice běžného vnímání světa okolo nás. Obsáhlou Horákovu retrospektivu současně hostí Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně.

S tvorbou Antonína Horáka návštěvníky seznámí iniciátor a spoluorganizátor pojektu Antonín Horák 100 Michal Richtr.