Přeskoč na obsah

Komentovaná prohlídka výstavy Bromfiles – Rodinná manufaktura

Start: 26. 4. 18:00

zdarma

Místo: Jungmannova 19/7, 110 00 Nové Město

Ukázat na mapě

Komentovaná prohlídka výstavy Bromfiles – Rodinná manufaktura

Výstavou provede kurátorka Mariana Serranová a umělkyně Veronika Bromová.

Kurátorka výstavy Bromfiles – Rodinná manufaktura Mariana Serranová a fotografka Veronika Bromová představí tvorbu Dagmar a Pavla Bromových, kteří svou imaginativní tvorbou ovlivňovali vizuální styl užité grafiky 60. a 70. let, ale zároveň měli nepřehlédnutelný vliv i na formování poetiky jejich dcery Veroniky, později klíčové osobnosti české fotografie a nových médií.

Veroniku Bromovou formovalo postmoderní klima přelomu 80 a 90. let. Zásadní vliv ale přiznává i svým rodičům. Z hlediska poetiky šlo především o magičnost a imaginativnost provázanou s vizuálními trendy současného světa. Po formální stránce o princip opakování, fragmentace, skládání, montáže a koláže. Dagmar a Pavel Bromovi převáděli fotografické médium do formy tisku v genealogických intencích xylografie, jak byla využívána v reprodukci na přelomu 18. a 19 století. Rafinovaně aplikovali obdobnou techniku na soudobé popkulturní obrazy. Jejich přípravné grafiky, výstřižky i finální ilustrace dokazují pozoruhodnou příbuznost s pracemi jejich dcery, která v duchu rodinné tradice pracuje s jazykem fotografie a jejími derivacemi v podobě fotomontáže a dalších souvisejících technik.
Manželé Bromovi ovlivňovali vizuální styl 60. a 70. let v české grafice. Kromě ilustrací spolupracovali na doprovodných grafických materiálech pro divadelní scény a hudební vydavatele. Veronika Bromová byla jednou z klíčových postav nových médií 90. let, zejména fotografické postprodukce a digitálně manipulovaného obrazu. Vynalézavě využila technické možnosti, které přinesl konec milénia, obdobně jako její rodiče ve své době dosahovali pozoruhodných výsledku ve zvoleném médiu fotomontáže.

„Je to jistý druh výrobního tajemství, ale hlavně by to ani nebylo jinak moc zajímavé. Stručně: používáme výhod všech moderních opticko-vizuálních prostředků, které dnes již známe. Včetně televize nebo Laterny magiky.“  Pavel Brom