Přeskoč na obsah

Lucie Rosenfeldová a Matěj Pavlík: Streaming and belonging

Start: 28. 4. 16:00

Konec: 28. 4. 18:00

Zdarma

Místo: Sarajevská 16
Praha 2

Ukázat na mapě

Lucie Rosenfeldová a Matěj Pavlík: Streaming and belonging

Jakými způsoby mohou obrazy přetvářet představu o svobodě projevu a jaké místo může mít v tomto procesu umění?

Lucie Rosenfeldová a Matěj Pavlík nastíní v lekci nazvané Streaming and belonging myšlenky, ze kterých vycházeli při přípravě výstavy Právo na obraz. Lekce tak rozvine ústřední téma výstavy, jímž je subversivní potenciál dokumentace, sebe-dokumentace a jejich sdílení. V návaznosti na možnosti přenášení a vysílání demonstrací v televizi či na internetu se umělci a kurátoři zaměří na otázku, do jaké míry se lze skrze dokumentaci či záznam podílet na změně.

Lekce proběhne v českém jazyce.

Kurátorský projekt Právo na obraz se zabývá uměleckými díly, která představují svébytné momenty zveřejnění nesouhlasu. Výchozím dílem projektu je performance Petra Štembery a Toma Marioniho s názvem Spojení z roku 1975, při které umělci propojili svá těla kruhy nakreslenými kondenzovaný mlékem a kakaem, a následně do jejich středu vypustili hladové mravence. Překonání pocitu omezení skrze intimní tělesné propojení vybízí k úvaze nad tím, zda může být tělesná zkušenost protestu zásadnější manifestací nesouhlasu než jeho virtuální reprezentace. Kurátoři se tak zaměřují na obrazy a gesta, která demonstrují a tím i utvářejí nekonformní postoje. Vedle záznamu performance Petra Štembery výstava představí filmy Mariah Garnett a Sadie Benning, fotografie Almy Lily Rayner a projekty Tomáše Kajánka a Jana Mucsky.

Výstava je součástí dlouhodobého projektu etc. galerie s názvem Neklid obrazu, který je věnován různým aspektům pohyblivého obrazu v současném umění.