Přeskoč na obsah

Komentovaná prohlídka výstav Zázračný obraz a Maria Lassnig 1919-2014

Start: 26. 4. 19:00

Konec: 26. 4. 20:00

Máme otevřeno

zdarma

Místo: Veletržní palác 47, Dukelských Hrdinů, 170 00 Praha 7

Ukázat na mapě

Komentovaná prohlídka výstav Zázračný obraz a Maria Lassnig 1919-2014

Výstavami umělkyň Kathariny Grosse a Marii Lassnig provede historička umění Jitka Šosová.

Německá umělkyně Katharina Grosse (nar. 1961) maluje monumentální obrazy vyjadřující touhu, které lze chápat jako nádherný akt mileneckého objetí vztaženého k prostoru, stavbě a divákovi.

Pro Národní galerii v Praze připravila Katharina Grosse velkorozměrnou malířskou instalaci, která radikálně předefinovává malbu jakožto performativní a architektonické médium a reaguje přímo na industriální prostor galerie postavené ve funkcionalistickém stylu pozdních dvacátých let. Wunderbild  je architektonický, prostorový obraz, který divák zabydluje vlastním tělem a myslí.  

Národní galerie současně představuje první velkou výstavu průlomové tvorby jedné z nejvýznamnějších umělkyň současnosti Marii Lassnig (1919–2014, Rakousko), kterou doprovází prezentace jejího průkopnického díla na poli filmové animace Má animace je umělecká forma. Maria Lassnig, filmová tvůrkyně (v rámci cyklu Moving Image Department).

Výstava zahrnující přes 50 velkorozměrných obrazů, kreseb a akvarelových cyklů, skulptur a filmů, které odhalují dlouhodobý zájem Marii Lassnig o zkoumání těla a sebereprezentaci, pokrývá celé, více než sedm desetiletí trvající profesní působení umělkyně – od abstraktních děl, která vznikala ve Vídni čtyřicátých let přes malířské experimenty z doby jejího pařížského a newyorského pobytu včetně progresivní filmařské tvorby až po zralé dílo vytvořené po návratu do Rakouska v roce 1980, včetně pouze vzácně vystavovaných skulptur.