Přeskoč na obsah

Medek, Kars a Veris

Start: 26. 4. 15:00

Místo: Arthouse Hejtmánek, Goetheho 17/2, Praha 6

Ukázat na mapě

Medek, Kars a Veris

Komentovaná prohlídka aktuální výstavy představující obrazy Mikuláše Medka a Georgese Karse vydražené začátkem roku na zahraničních aukcích za rekordní ceny a výběr z pozůstalosti Jaroslava Verise.

Výstava čítá přes 200 děl, mezi nimiž budou vystaveny i obrazy Akce II (Vlna) Mikuláše Medka, který byl v únoru vydražen na Floridě za rekordních více než 24 milionů korun (více zde), a Koupající se (Paridův soud) od Georgese Karse vydražený o pár týdnů později v Londýně za rovněž rekordní 4 miliony korun (více zde). 

Jaroslav Veris, vlastním jménem Jaroslav Zamazal, žák pražské Akademie výtvarného umění u prof. Preislera, Nechleby a prof. Krattnera, žil v meziválečném období střídavě ve Francii a v Čechách. Ve svém rozsáhlém díle se dopracoval vlastního malířského projevu, rozpoznatelného na první pohled. Jeho malířská technika byla složitá, jediné místo na obraze neponechával náhodě. Tvořil obrazy po způsobu starých italských a holandských mistrů, vnikal i do způsobu jejich míchání barev, nanášení na plátno a napodoboval i dobovou patinu obrazů. Odtud přecházel k impresionistickému portrétu francouzského typu a k novoklasické hladké malbě. I jeho kresby vynikají jemností a precizností, s jakou byly provedeny. Po válce se usadil v Čechách, kde se ještě věnoval např. návrhům divadelních kostýmů a scén a volné plastice.