O nás

Třetí ročník Týdne umění se měl konat právě v těchto dnech. Festival se snaží upozorňovat na širokou škálu doprovodných programů a dalších aktivit muzeí a galerií a v jeho rámci se každoročně během jednoho týden uskuteční kolem stovky výtvarných akcí, od vernisáží výstav a komentovaných prohlídek až po návštěvy depozitářů či restaurátorských dílen. Zda  bude možné festival v jeho tradiční formě realizovat někdy později v průběhu roku, zatím není jisté.


Na adrese tydenumeni.cz jsme proto připravili přehlednou databázi on-line programů, které česká muzea a galerie připravují v době karantény. Vyhledávat jde podle typu aktivit (databáze sbírek, virtuální prohlídky, edukační programy a další) i podle pořádajících institucí. V současnosti databáze čítá necelou stovku programů od dvou desítek muzeí umění a galerií. Počítáme s jejím průběžným doplňováním, a proto nás neváhejte kontaktovat, pokud víte o něčem, co by v archivu nemělo chybět.

Na Týdnu umění spolupracují jak přední muzea umění, v čele s Národní galerií Praha, Galerií hlavního města Prahy či Uměleckoprůmyslovým museem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory, tak i komerční galerie a aukční síně. Festivalem se snažíme upozornit na širokou škálu doprovodných programů, které muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Iniciujeme spolupráci výtvarných institucí různého charakteru. Vybíráme program, který je zajímavý pro veřejnost i její odbornou část a snažíme se přispívat ke srozumitelnější diskusi o současném umění.

Programovou nabídkou se zaměřujeme na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Součástí programu jsou proto akce věnované starému umění, 20. století i současnému umění. Debaty, přednášky, procházky nebo třeba dílny se každoročně týkají především obsahu právě probíhajících výstav, ale i obecně tématu sběratelství, restaurování, vzniku výstav či trhu s uměním a mnohého dalšího. 

Již druhým rokem pracujeme s festivalovými motty, která se zrcadlí v části programu. Letošní ročník je věnovaný tématu umění a číslaČísly, se kterými si běžně spojujeme umělecké dílo, jsou letopočet vzniku nebo jeho kupní cena. Doba, ve které se nyní nacházíme, nás však nevyhnutelně přivádí k přemýšlení o číslech, která jsou na první pohled neviditelná, ale o to důležitější. Víme, kolik kilometrů celkem podnikl vzácný obraz na svou výstavu? A kolik CO2 při své cestě vyprodukoval? Víme, kolik hodin stráví kurátor výzkumem k přípravě stálé expozice a kolik času stráví umělec nad svou tvorbou? Cítí se být sféra umění zodpovědná i v otázkách ekologie, udržitelnosti či etiky? Pojďte se s námi na týden zastavit, věnovat se umění a také nahlédnout, co za ním stojí. Jak umělecké a kulturních instituce fungují, jak operují s lidskými, přírodními i finančními zdroji.

Týden umění vznikl v roce 2018. Iniciátorem a pořadatelem je časopis Art Antiques. Generálním partnerem festivalu je PPF Art, partnerem letošního ročníku aukční síň Dorotheum. Grantovou podporu projektu poskytují Magistrát hlavního města Prahy a Ministerstvo kultury České republiky. Týden umění spolupracuje s obdobně zaměřenými festivaly Brno Art Week a Art Week Liberec.

Vizuální styl letošního ročníku vychází z videoprojekce Processor Pavla Mrkuse, která měla svou premiéru v roce 2016 v Galerii Alfa v Košicích.

 

 

Kontakt

Jan Skřivánek
-ředitel-
e-mail: skrivanek@tydenumeni.cz

Sára Davidová
-produkce a koordinace-
e-mail: davidova@tydenumeni.cz
tel: +420 728 608 871

Lenka Balounová
-PR a marketing-
e-mail: balounova@aamedia.cz
tel: +420 776 228 599

 

Partneři

ppf     

partner        partner

Mediální partneři 

  

Ke stažení

 

katalog_TU_19.pdf (4 MB)
katalog_TU_18.pdf (4 MB)