Přeskoč na obsah

Cyklovýlet za veřejnou plastikou

Start: 28. 4. 15:00

K dispozici bude omezený počet kol k zapůjčení, cyklisté s vlastními koly jsou vítáni.

Místo: Sraz u Pomníku Jana Palacha, Alšovo nábřeží, Praha 1

Ukázat na mapě

Cyklovýlet za veřejnou plastikou

Komentovaná prohlídka na kole po vybraných veřejných plastikách městského centra.

V okolí Palachova náměstí je několik zajímavých veřejných plastik, soch a pomníků, které často míjíme bez povšimnutí. Netradiční komentovaná cykloprohlídka bude vedena po trase z Palachova náměstí přes Smetanovo nábřeží na Staroměstské náměstí a Pařížskou třídou a po Dvořákově nábřeží zpět. Cestou se zastavíme u jednotlivých uměleckých děl a krátce si přiblížíme jejich historii i zajímavá fakta. 

Soubor veřejné plastiky ve správě Galerie hlavního města Prahy odráží ve svém celku vývoj sochařské dekorace ve veřejném prostoru v Praze. Jeho součástí je i jedna z nejstarších památek sochařství v Čechách - románský figurální reliéf, původně umístěný při Juditině mostu.

Základem souboru jsou však především vynikající barokní sochařské památky. Z bohatého souboru zejména vrcholně barokních dekorací nelze opomenout především soubor soch a sousoší světců na Karlově mostě, mytologické plastiky a zahradní vázy Matyáše Bernarda Brauna pro Vrtbovskou zahradu a soubor váz a plastik v zahradě zámku Troja.

Kolekce 19. století je již více zaměřena na pomníky především národních osobností a vrcholí mohutnými díly z počátku 20. století, jako např. pomníkem Jana Husa na Staroměstském náměstí nebo pomníkem sv. Václava na Václavském náměstí.

Ve 20. století kromě pomníků a společenských zadání vznikala i řada dekorací do nově budovaných urbanistických celků, mezi nimiž se objevují i kvalitní realizace soudobých tvůrců - veřejná plastika je trvalou a zažitou estetickou součástí městského interiéru.