Přeskoč na obsah

Ponrepo online | Steina a Woody Vasulka – práce z 80. let

Umělecká díla online

Start: 27. 4. 18:00

Délka: 1 hod

Místo: Kino Ponrepo

Ukázat na mapě

Ponrepo online | Steina a Woody Vasulka – práce z 80. let

Tři pozdní práce manželů Vasulkových zastupují vrcholnou část jejich tvorby, v níž inklinují k rozsáhlejším, více „vyprávěcím“ tvarům a zároveň začínají tvořit více samostatně.

Jde o videa úzce vázaná na pouštní lokalitu Los Alamos, kde Vasulkovi trvale žijí od roku 1980 po odchodu z Centra mediálních studií v Buffalu.

Art of memory (Woody Vasulka, 1980, 38 min.) je syntetickým dílem zúročujícím dekády experimentů s videosyntézou do formy video-opery, tematicky se vztahující k post-civilizační krajině a historii poválečných jaderných experimentů. Summer Salt (Steina, 1982, 18 min.) obsahuje pět kratších studií, v nichž centrální roli hraje vztah těla a strojového vidění ke krajině. Využívá v něm i její vlastní zrcadlový sférický objektiv, jehož výsledkem je unikátní optický prostor, jak sama popisuje v doprovodném The Making of Summer Salt (Steina, 1982, 3 min.). Na ně pak volně navazuje Lilith (Steina, 1987, 9 min.), portrét malířky Doris Cross jako démona noci, jehož apokalyptický rozměr vytváří stejnou měrou herecká akce i rozpad elektronického média. Filmy jsou v anglickém znění bez překladu.

Projekci ve spolupráci s Vasulka Kitchen uvádí Martin Blažíček.

Odkaz na stream: bit.ly/vasulkovi 

PONREPO ONLINE | Kinu se nic nevyrovná. Zážitek ze sdíleného sledování filmů v kině nelze v online prostředí ničím nahradit - jak emočně, tak prostorově a technicky. V Ponrepu dlouhodobě usilujeme o co nejadekvátnější a nejkvalitnější prezentaci filmového dědictví a současné audiovize. Ve zpřístupňování a smysluplné kurátorské práci ale chceme pokračovat i v těchto mimořádných časech, kdy je kino zavřené, a proto každé pondělí odvysíláme program PONREPO online. Berte prosím v potaz, že výsledkem je prezentace děl ovlivněná jak naší vzájemnou fyzickou distancí a praktickým uspořádáním našich domácností, stejně tak i technickými limity přenosu (snížený datový tok streamu atd.).

Doufáme, že si naše skromné PONREPO online užijete. Zůstaňme v kontaktu, opatrujme se a těšme se, až spolu zase usedneme do červených sedaček.