Přeskoč na obsah

Schikaneder, Štyrský, Kupka a další

Start: 28. 4. 16:00

Zdarma

Místo: Galerie KODL,
Národní 7, Praha 1

Ukázat na mapě

Schikaneder, Štyrský, Kupka a další

Předaukční výstava Galerie Kodl představí stěžejní díla Františka Kupky, Jakuba Schikanedera, Jindřicha Štyrského či Emila Filly. Každý den v 16:00 probíhá prohlídka s odborným výkladem 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl.

Výstava bude zakončena aukcí na pražském Žofíně v neděli 26. května od 12 hodin. Představuje se i deset zajímavých obrazů současných umělců, která budou vydražena ve prospěch Centra Paraple.

Významné místo na výstavě zaujímá umění 19. století. Prezentuje se takřka 70 obrazy předních českých i vybraných zahraničních autorů. Najdeme zde zásadní jména starší generace jako je Norbert Grund, August Bedřich Piepenhagen, Quido Mánes či Josef Navrátil. Výrazně je zastoupena tzv. Haushoferova škola v čele s Juliem Mařákem. Nechybí díla Václava Radimského a Antonína Chittussiho, Luďka Marolda, Jana Preislera a silné krajinářské Mařákovy školy v čele s Antonínem Slavíčkem. Zcela výjimečná je práce Jakuba Schikanedera Mlékařka, kterou lze považovat za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním. Zahraniční tvůrce prezentují především impresionisté Maximilien Luce a Armand Guillaumin a ruský realista Ilja Jefimovič Repin.

Česká moderna je zastoupená celou řadou vynikajících galerijních obrazů. Některé z nich se na české umělecké scéně objevují po mnoha desítkách let a jiné na trhu dosud nebyly k vidění vůbec. Patří k nim i nejdražší dílo aukce, Plochy příčné II. od Františka Kupky s vyvolávací cenou 28 milionů. Dalším skvostem letošní aukce je obraz Jindřicha Štyrského Pocta Picassovi z roku 1931, jehož vyvolávací cena činí 8 milionů korun.

Již tradičně se sešla početná kolekce Fillových, Špálových a Kubínových obrazů, které skvěle představují průřez celou jejich tvůrčí kariérou. K vidění jsou díla Františka Muziky, Josefa Čapka, Josefa Šímy, Jiřího Karse. Zásadně je tentokrát prezentován také Mikuláš Medek. Silnou kolekcí je zastoupena Skupina 42 zejména obrazy Kamila Lhotáka. Kolekci českého výtvarného umění doplní práce významných zahraničních autorů. Dražit se se budou dvě díla Andy Warhola a dále například surrealistická práce španělského malíře Oscara Domíngueze.

Současnou výtvarnou scénu představují práce Ondřeje Basjuka, Bedřicha Dlouhého, Jiřího Dokoupila, Jana Knapa, Martina Krajce, Pasty Onera, Jana Pištěka, Zdenky Reinerové, Jaroslava Róny či Lubomíra Typlta.

Galerie KODL dlouhodobě podporuje Centrum Paraple. Na jeho konto bude předán výtěžek z prodeje prvních deseti položek. Dražit se budou jedinečná díla Federica Díaze, Jana Kalába, Šárky Koudelové, Pasty Onera, Theodora Pištěka, Miroslava Polácha, Čestmíra Sušky, Attily Szücse, Michala Škapy a Jaroslava Róny.