Přeskoč na obsah

Přednáška o malířkách sestrách Válových

Start: 23. 4. 17:30

Zdarma

Místo: Artotéka Opatov
Opatovská 1754/14, Praha 11

Ukázat na mapě

Přednáška o malířkách sestrách Válových

Dílo dvojčat Jitky a Květy Válových je nedílnou součástí moderního evropského umění. Přednášku povedou Dagmar Šubrtová, umělkyně a kurátorka, a Marie Vydrová, opatrovnice odkazu sester Válových.

Dílo dvojčat Jitky (1922 - 2011) a Květy (1922-1998) Válových je nedílnou součástí moderního evropského umění. Dvojčata, kterým na Kladně nikdo neřekl jinak než „Válovky“, nejprve bydlela v budově kladenské spořitelny, kde jejich tatínek, absolvent obchodní akademie, pracoval a poté se v roce 1938 s maminkou přestěhovaly do domu č.p. 6 v Bendlově ulici. Jitka s Květou spolu v tomto nevelkém domě prožily celý život, měly tu své ateliéry a malou zahradu. Byly členkami výtvarného spolku Trasa a Jitka později také členkou Umělecké besedy. Ve své tvorbě používaly především klasické techniky olejomalby a účastnily se řady domácích a zahraničních výstav.

Po vernisážích v kladenské Galerii 55 pořádaly v obývacím pokoji i v ateliérech, takzvaná Setkání s přáteli a umělci. Sestry Válovy jim přátelsky a velmi jadrně při vzájemných debatách sdělovaly své názory. Vzpomínaly na dobu totálního nasazení na kladenské Poldovce, na studia na UMPRUM u Emila Filly a komentovaly současné společenské situace. V roce 2010 vznikla k výstavě Jitka Válí – Jitka Válová a lité kresby na pražské UMPRUM kniha s názvem Velký svět v drobných linkách. Společně s kurátorkou výstavy Dagmar Šubrtovou Jitka Válová vybírala kresby, které se často staly podkladem pro jejich velkoformátové obrazy.

Od loňského roku připomíná jejich tvorbu a svébytný život i pamětní deska na domě v Bendlově ulici, kde prožily většinu svého života. Zájemci mají díky dědicům pozůstalosti sester Válových možnost po předchozí emailové domluvě na emailu dumvalovek@email.cz navštívit jejich ateliér, který si zachoval svoji původní podobu. Návštěvníci mohou například nahlédnout do autenticky zachovalého ateliéru, kde Jitka pracovala téměř do posledních dnů svého života. Je možné v koupelně obdivovat  zachovanou skleněnou mozaiku s motivem orchidejí. Obývací pokoj, i po drobných úpravách, stále vytváří atmosféru vybízející k debatám nad uměním, tak jak tomu bylo za života sester Válových a je možné při návštěvě zavzpomínat s Marií Vydrovou, jenž v domě dnes žije.

Artotéka je oddělení zaměřené na výtvarné umění, které je součástí pobočky Opatov. Má k dispozici bohatý knižní a obrazový fond. Obrazový fond tvoří sbírka české grafiky 2. pol. 20. stol. a umělecké reprodukce českých a světových malířů. Artotéka nabízí rozsáhlý fond literatury o výtvarném umění a příbuzných oborech.