Přeskoč na obsah

Prohlídka s restaurátorem Adamem Pokorným

Start: 26. 4. 16:30

zdarma

Místo: Klášter sv. Anežky České, U Milosrdných 17, 110 00 Praha 1-Staré Město

Ukázat na mapě

Prohlídka s restaurátorem Adamem Pokorným

O restaurování středověkých deskových obrazů a jejich výzdobné techniky v Klášteře sv. Anežky České pohovoří restaurátor Adam Pokorný.

Restaurátor Adam Pokorný provede po výstavě Očím na odiv. Výzdobné techniky v malířství a sochařství 14.–16. století, která představí divákům mimořádné detaily a souvislosti, které jsou spojeny se středověkým dílenským provozem. Tématem výstavy jsou výzdobné techniky, pozornost je tedy věnována jednotlivým typům dekorů na malbách a sochách, způsobu jejich provedení i jejich výtvarné formě.

Návštěvníci tak budou moci na proslulých dílech středověké sbírky Národní galerie v Praze studovat proměnu různorodých dekorativních technik během staletí. Od detailně provedených zlatnických technik výzdoby pozadí, jakým byla technika rytí či puncování, přes unikátní techniku pastiglií, techniku sgrafita, různých typů zlacení či plastického dekoru, včetně náročných dezénů cínovaného reliéfu až po řemeslně jednoduché typy šablonového dekoru.

Výstava je druhým projektem dramaturgické řady s podtitulem Umění a přírodní vědy, která přináší do expozice středověkého umění nejmodernější vědecké poznatky.