Přeskoč na obsah

Setkání s autorem Stanem Masárem

Start: 27. 4. 16:00

Zdarma

Místo: Hauch Gallery
Pobřežní 636/20A
Karlín

Ukázat na mapě

Setkání s autorem Stanem Masárem

Hauch Gallery představuje průřez díly slovenských a českých vizuálních umělců, která do jazyka piktogramu zjednodušil slovenský umělec Stano Masár společně s autorkou animací Máriou Kralovič.

Jedna z linií Masárovi tvorby se soustřeďuje na dialog se světem umění, zkoumání kontextu jeho fungování v instituci i mimo ni, jakožto i na komentář jednotlivých uměleckých děl.

V roce 2004 vytváří první sérii piktogramů s názvem Global History of Art. Z dějin světového umění vybírá 54 notoricky známých děl od renesance po současnost a “překládá" je do schematického, zjednodušujícího jazyka piktogramu. Termín "globální" v názvu série odkazuje na způsob, jak dnes preferujeme předávání a přijímání informací - krátce, zjednodušeně, unifikovaně.

V tomto kontextu v roce 2006 autor pracuje na sérii piktogramů Slovenského vizuálního umění 20. století a od roku 2015 začíná doplňovat tuto sérii o nová díla. V roce 2018 uzavírá nový cyklus piktogramů českého a slovenského umění s názvem CS Art Today komentující díla stovky českých a slovenských umělců od druhé poloviny 20. století po současnost.

Během video projekce diváci uvidí animovanou verzi tohoto cyklu. Autor zde rozehrává krátké pohybové záběry v kontextu jednotlivých piktogramů s někdy překvapujícím propojením odkazů na původní díla.

Součástí výstavy je interaktivní instalace. 

Kurátor: Lenka Lindaurová