Přeskoč na obsah

Veřejný dům

Start: 25. 4. 17:00

Konec: 26. 4. 00:00

Zdarma

Místo: Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

Ukázat na mapě

Veřejný dům

Pravidelná akce mezinárodního centra současného umění přinese vernisáže, otevřené ateliéry, výstavy rezidentů, performance, scénické čtení či hudební produkci.

V rámci Týdne umění, kterého se MeetFactory zúčastnila i v loňském roce, se opět otevřou dveře budovy a představí se aktuální činnost všech dramaturgií této někdejší továrny na sklo.

Galerie MeetFactory představuje samostatnou výstavu české umělkyně Mileny Dopitové. Ta vstoupila na uměleckou scénu se svými instalacemi, objekty a videi na začátku 90. let. Od té chvíle zpracovává sociální, genderová a často také velmi osobní témata svým vysoce estetickým stylem, v němž mistrně proměňuje křehkost v sílu, obyčejné v magické, strach v humor a naději. Výstava „Příště u vás” seznamuje s její současnou tvorbu, která odráží osobní i kolektivní pocity nejistoty z aktuální společensko-politické situace.


V menší Galerii Kostka spojily své síly izraelská umělkyně Michal Baror a francouzská Amalia Vargas. Společná východiska pro svou výstavu „Bite the Bullet” nalezly v průběhu rezidenčního programu MeetFactory, kterého se účastnily v roce 2018. Navzdory věkovému rozdílu a odlišné umělecké praxi se díla umělkyň – velkoformátové fotografie pohrávající si s pohledem turisty a spojující náhodné výjevy z pražských ulic s objekty z lokálních muzeí, doplněné sochami reflektujícími otázku reprezentace objektu a jeho historii – potkají ve vzájemném dialogu. Hledají nové souvislosti, které zpochybňují náš zažitý pohled na banální objekty. Ty dostávají jak estetický, ale i politický nový rozměr.

Rezidenční program MeetFactory tradičně otevírá pro veřejnost běžně nepřístupné první patro a v rámci kurátorské prohlídky s Luciou Kvočákovou a Piotrem Sikorou představí současné rezidenty. Dva z nich jsou Cosmina Moroșan, která se ve své tvorbě zabývá literaturou, náboženstvím a experimentálními psychiatrickými postupy, a Anticorp Sola, charakteristický svým hravým, spirituálním a emocionálním přístupem k „prostoru“, v němž se objekty chovají jako živé postavy. Oba pocházejí z Rumunska a dvakrát za večer vystoupí v rámci společné performance. Ve studiu číslo 20 pak je k vidění výstava, kterou připravil český rezident Hynek Alt společně se studenty svého ateliéru na FAMU.

„Nikdy nevíš” od Sarah Page je scénické čtení, které proběhne na divadelním sále. Jack, pětadvacetiletý mladík s lehkou mentální poruchou, na rozdíl od svých vrstevníků nemá žádné sexuální zkušenosti. To se jeho oddaní rodiče rozhodnou změnit a najmou profesionálku Julii. Režie se ujal Adam Steinbauer, hrají Zuzana Ščerbová, Daniel Rymeš, Tomáš Novotný, Eva Ventrubová.

Závěr večera zpestří DJs.