Přeskoč na obsah

Výstavy v Arthouse Hejtmánek

Start: 22. 4. 11:00

Konec: 22. 4. 18:00

Zdarma

Místo: Goetheho 17/ 2, Praha 6

Ukázat na mapě

Výstavy v Arthouse Hejtmánek

V galerii bude denně od 11 do 18 hodin možné zhlédnout výstavu obrazů vydražených začátkem roku 2019 na světových aukcích. Výstava čítá přes 200 děl, mezi nimiž bude vystaven i Medkův obraz Akce II (Vlna), který byl vydražen za rekordní částku a stal se tak nejdražším Medkovým dílem.

Akce II (Vlna) od Mikuláše Medka (1926-1974) z roku 1956, který malíř namaloval ve svých devětadvaceti letech, byl od 60. let ve Spojených státech a nebyly o něm žádné zprávy. Objevil se až začátkem letošního roku, když jej v aukčním katalogu zveřejnila lokální floridská aukční síň Meyrs Fine Art & Antiques. Původně beze jména, až od rodiny umělce se aukční síň dozvěděla jméno obrazu a jeho publikační historii. Na aukci na Floridě se prodal za rekordních 1,07 milionu dolarů, v přepočtu tedy za více než 24 milionů korun. Dosažená cena je nejen Medkovým autorským rekordem, ale také prvním dvacetimilionovým prodejem v kategorii poválečného umění.

Koupající se (Paridův soud) od Georgese Karse (1882-1945) vydražený v aukční síni Christie's v Londýně na aukci Pařížské školy za 143 000 liber.

Dále bude možné vidět výstavu z výběru nejzajímavějších položek jarní Zahradní aukce 2019 (termín aukce 6. 6.) a ukázku z plánované výstavy Jaroslava Verise (1900-1983), která se v létě objeví v Arthouse Hejtmánek, vystaví přes 200 děl a vydá obsáhlou publikaci o malíři.

Jaroslav Veris, vlastním jménem Jaroslav Zamazal, žák pražské Akademie výtvarného umění u prof. Preislera, Nechleby a prof. Krattnera, žil v meziválečném období střídavě ve Francii a v Čechách. Ve svém rozsáhlém díle se dopracoval vlastního malířského projevu, rozpoznatelného na první pohled. Jeho malířská technika byla složitá, jediné místo na obraze neponechával náhodě. Tvořil obrazy po způsobu starých italských a holandských mistrů, vnikal i do způsobu jejich míchání barev, nanášení na plátno a napodoboval i dobovou patinu obrazů. Odtud přecházel k impresionistickému portrétu francouzského typu a k novoklasické hladké malbě. I jeho kresby vynikají jemností a precizností, s jakou byly provedeny. Po válce se usadil v Čechách, kde se ještě věnoval např. návrhům divadelních kostýmů a scén a volné plastice.

V průběhu festivalu Týden umění bude Arthouse Hejtmánek otevřen pro veřejnost denně od 11 do 18 h