Přeskoč na obsah

Wojciech Kosma: Who Needs a Sensitive Son? & Šimon Hrábek a Tomáš Kopáček

Start: 25. 4. 15:00

Konec: 25. 4. 18:00

Zdarma

Místo: Prvního pluku 20/2
Praha 8-Karlín

Ukázat na mapě

Wojciech Kosma: Who Needs a Sensitive Son? & Šimon Hrábek a Tomáš Kopáček

Performeři budou hrát v otevírací době galerie: Tomáš Kopáček – středa, čtvrtek, pátek 15:00 - 18:00 Šimon Hrábek – sobota, neděle 14:00 - 19:00.

„Who needs a sensitive son?“ je první solo výstava Wojciecha Kosmy v ČR. Wojciech je známý inscenováním kolaborativních a intimních performancí, avšak v prostorách Karlin Studios se pokusí propojit jiné a méně známé aspekty své práce––hudební skladbu, poezii a oděvní design. Hráči na kytaru, střídající se Tomáš Kopáček, nebo Šimon Hrábek, budou interpretovat atonální melodie na zakázku vyrobený nástroj a podle hráčů jej budou dekonstruovat buď na abstraktní noise preparované kytary a nebo na improvizované drony.

Divadelní opona visí uprostřed galerie, avšak místo aby dělila prostor je nositelem básně, jejíž slova jsou vyryty do opony. Ač zdánlivě minimalistické, použité elementy mohou mít vícero funkcí. Kytara vyrobená z přehršle siluet může být sochou, avšak nikdy ji nevidíme celou, vždy je aspoň z části zakryta rukami kytaristy. Slova vyřezaná v oponě jsou též zdrojem světla a jejich orientace upomíná na choreografii––je obtížné je číst z jednoho místa. Zvuk vyplňuje celou galerii, ale hra Tomáše a Šimona je spíše introspektivní a domácká, jako by nehráli koncert, ale hráli si sami pro sebe s nezvyklou, idiosynkratickou ozvěnou galerie. Báseň mluvící o vesnici jež transformuje fašistickou hudbu v inkluzivitu a rozdílnost dodává další kontext, v němž lze o hudbě anebo celé incenaci uvažovat. Avšak místo přistupování ke každému elementu zvlášť, „Who needs a sensitive son?“ vyzývá ke kontemplaci a zahrnutí všech do jednotné reality, jež si vypůjčuje z umělcova osobního a emočního života, od Wojciechova vztahu k hudbě až k siluetám kytary, oblečení nošené performery, či fantaskní vesničce v básni.

Kurátor: Caroline Krzyszton