Přeskoč na obsah

Zdeněk Sýkora – Moje Příroda

Start: 23. 4. 13:00

Konec: 27. 4. 18:00

Zdarma

Místo: Schönkirchovský palác
Mikulandská 7, Praha 1

Ukázat na mapě

Zdeněk Sýkora – Moje Příroda

Galerie Zdeněk Sklenář představuje výstavu Zdeňka Sýkory nazvanou Moje příroda. Jedná se o intimní retrospektivu prezentující ve zcela novém kontextu některá Sýkorova díla.

Překvapením je uvedení nepříliš známé Sýkorovy fotografické tvorby z první poloviny 40. let, spadající do doby jeho uměleckých začátků, jež nejsou spojovány s malířstvím, ale právě s fotografií. V kurátorském výběru Lenky Sýkorové, manželky Zdeňka Sýkory a spoluautorky mnohých Sýkorových děl, se vedle fotografií představí i méně známé kubistické obrazy ze 40. let nebo postimpresionistické krajiny z let padesátých. Představena je také Sýkorova krajinomalba, jež vznikala souběžně s jeho proslulými strukturami a liniemi, které na výstavě nesmějí chybět. Překvapivou interpretací seznamuje kurátorka výstavy Lenka Sýkorová s tvorbou jedné z nejvýraznějších uměleckých osobností. Její výběr zahrnuje díla od prvních známých prací z počátku 40. let až po ta, která autor vytvořil po roce 2000. Spolu s originály je vystaveno více než 40 dokumentárních fotografií z archivu manželů Sýkorových, které zachycují zajímavé momenty nejen ze života Zdeňka Sýkory, ale i ze života jeho obrazů.

„Můžeme například porovnat dílo ve stavu zrodu a v jeho finální podobě. Jiné snímky přiblíží Sýkorovy dva ateliéry během let nebo kabinet na vysoké škole, na mnohých vidíme umělce
při práci. Zároveň dokumentují vývoj jeho tvorby. Součástí fotografií jsou krátké texty komentující okolnosti, obsahující příběhy, upozornění, vysvětlení,“ říká kurátorka Lenka Sýkorová.

Jak vypovídá název výstavy Moje příroda, Zdeněk Sýkora se v Galerii Zdeněk Sklenář vyznává ze své celoživotní inspirace přírodou, jejími proměnlivými cykly a vnitřními zákonitostmi.
„Jsem součástí své tvorby, ale ne určující silou. Čím více si přeji, aby mé obrazy byly jen tím, čím jsou, tím více jsou vším. Moje malování vzniklo z lásky k přírodě a umění, které bylo přede mnou,“ prohlásil Zdeněk Sýkora v roce 1990.

V Týdnu umění je galerie otevřena út–so 23.4.-27.4. 13:00–18:00.